09 oktober 2025

Anmälan till första poolspelet ÅK 3-4, ÅK 5-6 samt ÅK 7-9

Nu har det blivit dags för säsongens första speltillfälle för ÅK 3-4, ÅK 5-6 samt ÅK 7-9.

VÅSC kommer stå som medarrangör tills samtliga speltillfällen denna säsong och därmed kommer dessa att hållas i Baltichallen. Till årets säsong har vi nya åldersindelningar där vi har följande åldersgrupper:

ÅK 3-4

ÅK 5-6

ÅK 7-9

VÅSC kommer under speltillfällena att ha en hallvärd på plats som samordnar och hjälper till med att lösa frågor på plats. Under det första tillfället kommer detta att vara Oskar Sjöblom.

Anmälningsavgift för för speltillfället är 30 €/lag. Därtill tillkommer hallhyra och domararvoden. Deltagande föreningar måste också vara medlemmar i ÅIBF. Till denna säsong har  ÅIBF:s styrelse beslutat att stryka licenskostnaderna för D-licenserna (dvs spelare upp till och med ÅK 6). För spelare i ÅK 7-9 så tillkommer en licensavgift på 10 € per spelare/säsong. Dessa kostnader sammanställs på en säsongsfaktura som skickas ut i slutet av säsongen av ÅIBF. Läs mer om ÅIBF:s avgifter för säsongen.

Nytt för i år är att samtliga klasser spelar 3 mot tre med målvakter. Upp till och med ÅK 5-6 spelar man med de mindre målen. Spelplanen är anpassad efter antalet spelare på planen.Eftersträvansvärt är att lagen spelar 3 matcher per tillfälle om möjligt. Matchtiden är 3x10 minuter. Rekommenderat antal spelare per lag är 5-9 spelare med målvakt inkluderad.Förutsättningarna för poolspelet för har beslutats gemensamt av föreningarna under Barn- och ungdomskommitténs möte i anslutning till vårmötet i maj.

Tillfällena kommer att arrangeras mellan kl 9:00-13:30 följande datum under säsongen:

2 november, 22 november, 14 december, 18 januari, 8 februari,1 mars

Sista anmälningsdatum till det första tillfället är onsdagen den 22 oktober.



Speltillfällena för ÅK 1-2 fungerar på samma sätt förra säsongen där arrangemanget fördelas på samtliga deltagande föreningar. Totalt är ambitionen är att ha fyra tillfällen under en säsong och dessa datum kommer beslutas i samråd med deltagande föreningar. Mer information om dessa speltillfällen kommer senare.

Åldersklass
Antal lag