Anmälan öppen till höstens ledarutbildningar
Efter sommaren kommer Jonas Wärm tillbaka till Åland för att hålla kurser den 18-19 september. Grundkursen på fredagen och en Steg 1-utbildning (vidareutbildning) för ledare som har barn- och ungdomsgrupper på lördagen.
På fredagen 18/9 kan man boka upp 18:00-21:30 för grundkursen och på lördagen den 19/9 kan man boka in 9-17 för vidareutbildningen.
Från och med förra säsong har ÅIBF infört krav på att ledare som står i båset på våra lokala barn- och ungdomsserier har gått en innebandyutbildning de senaste 3 åren. Samma krav gäller för lagen som deltar i seriespel i Uppland men där håller grundutbildningen enbart 2 år. De som tilldelats dispens för föregående säsong och ännu inte gått utbildnignen förväntas gå kursen vid detta tillfälle för att få ha hand om lag under speltillfällena.
Samtliga utbildningar är kostnadsfria! Däremot så finns det en avgift för "no show" eller mycket sen avanmälan på 100 €.
Sista anmälningsdag för ledarkurser är torsdag den 3:e september.